frontend-optimization

۵ روش افزایش سرعت رندرینگ سه‌بعدی

چه یک فرد باسابقه در حوزه CG باشید یا فقط برای تفریح اقدام به طراحی و رندرینگ فایل‌های سه‌بعدی می‌کنید، ابزار کار شما سخت‌افزار شما است.

برای محاسبات رندرینگ شما نیاز به سیستم سخت‌افزاری با راندمان بالا برای افزایش سرعت رندرینگ دارید.

قطعات الکترونیکی مورد نیاز برای رندرینگ در این صنعت دائما در حال بروز شدن و قدرتمند شدن هستند و با داشتن سخت‌افزار قوی می‌توانید آثار زیبایی را خلق کنید.

اما فقط به این دلیل که سیستم کامپیوتر شما می‌تواند نرم‌افزار خاصی را نصب و اجرا کند، لزوماً به این معنی نیست که برای انجام وظایف محاسباتی سنگین نیز پاسخگو نیاز و پروژه شما است. رندر کردن برای پروژه‌های بزرگ برای سیستم کامپیوتر شما کار بسیار سنگینی است. نرم‌افزارهای سه‌بعدی، صرف نظر از برنامه مورد نظر شما، کاملا مکمل سخت‌افزار شما هستند یعنی با داشتن یک سخت‌افزار بروز و قدرتمند و نرم‌افزار های بروز می‌توانید با خیالی آسوده پروژه خود را رندر کنید.

با پیچیده‌تر شدن و سریع‌تر شدن فناوری‌ها، وظایف سنگین پردازشگر، محاسبات سنگین، خرابی نرم‌افزار ممکن است عواملی باشند تا شما را به غیر از سخت‌افزار به چالش بکشند.

با این حال، نیازی به نگرانی نیست در اینجا چندین راه ساده برای بهبود عملکرد رایانه شخصی، افزایش سرعت رندر و مقابله با مشکلاتی مانند سرعت پایین رندر و تایم رندر بالا رو آموزش می‌دهیم.

در ادامه به راه‌حل‌های افزایش سرعت رندرینگ می‌پردازیم:

۱: کارت گرافیک خود را ارتقاء دهید

افزایش سرعت رندرینگ با استفاده از کارت گرافیک

آخرین باری که به کارت گرافیک خود نگاه کردید کی بود؟ مانند بسیاری از قطعات یک سیستم کامپیوتر، وظیفه واحد پردازش گرافیکی (GPU) هنگام طراحی محاسبات پردازشی و رندر صحنه‌های سه‌بعدی بسیار مهم است. در حالی که CPU هسته پردازشی کامپیوتر شما محسوب می‌شود و وظیفه کارهای بزرگتر را انجام می‌دهد، نوع عملیات پردازشی بسیار متفاوتی را با کارت گرافیک دارد.

پردازنده‌های گرافیکی از هسته‌های کوچک‌تر با تعداد بیشتری نسبت به پردازنده‌های مرکزی یا cpu تشکیل شده‌اند که انجام همزمان چندین کار را برای رایانه آسان‌تر و با سرعت و کارایی بیشتر انجام می‌دهند.

اگر مدتی از آخرین خرید GPU شما گذشته باشد، ممکن است زمان ارتقا رسیده باشد.

در چند سال اخیر با ظهور کارت گرافیک‌های سری RTX انقلابی در صنعت پردازنده‌های گرافیکی رخ داده و در سال 2022 انویدیا با کارت گرافیک 4090TI محاسبات بیش از 100 ترافلاپس را می‌تواند انجام دهد.

۲: رم خود را ارتقاء دهید

افزایش سرعت رندرینگ با استفاده از افزایش میزان رم

همراه با GPU و همچنین CPU، برنامه‌های نرم‌افزاری سه‌بعدی به شدت به مقدار حافظه‌ای که رایانه شخصی شما برای رندر در دسترس دارد متکی هستند. این بدان معناست که کارت حافظه رم (RAM) باید در صورت نیاز به مقدار بالاتر براساس نوع نرم‌افزار و نوع پروژه ارتقا و بهینه‌سازی شوند. اگر حافظه کافی ندارید، مطمئناً سرعت رندر کاهش می‌یابد. برای برخی از رندرهای سه‌بعدی سبک، 16 گیگابایت رم ممکن است کافی باشد، اما همچنان به میزان قابل توجهی برای انجام عموم پروژه‌ها کند است.

اگر قصد دارید پروژه‌های بزرگ‌تری مانند انیمیشن‌هایی با مدل‌سازی بسیار پیچیده‌تر خلق کنید، ارتقای RAM باید به بهبود مشکلاتی که با آن روبرو هستید کمک کند. حداقل 32 گیگابایت رم معیار خوبی برای داشتن سیستم رندرینگ سریع است. حتی بهتر است اگر با یک اسلات خالی رم برای ارتقاء اضافی در صورت نیاز در زمان بعدی در دسترس باشد. خوشبختانه، درست مانند ارتقاء یک GPU، جایگزینی یا نصب و ارتقاء رم بیشتر، بسیار آسان است و به تجربه فنی زیادی نیاز ندارد.

پیشنهاد می‌کنیم همین حالا از مقدار و نوع رم نصب شده بر روی سیستم کامپیوتر خود اطلاع پیدا کنید و براساس نیاز به مقدار بیشتر رم آن رو ارتقاء دهید تا باعث افزایش سرعت رندرینگ شما بشود.

۳: استفاده از SSD

افزایش سرعت رندرینگ با تعویض هارد از نوع HDD به SSD

صحبت از حافظه شد، همچنین باید فضای کافی برای ذخیره فایل‌های خود داشته باشید، که معمولاً روی هارد دیسک ذخیره می‌شوند. احتمالاً از قبل آگاه هستید، اما دو نوع اصلی از هارد درایوهای مصرفی وجود دارد: یک هارد دیسک سنتی (HDD) و یک درایو حالت جامد (SSD) که بسیار سریع‌تر و مدرن‌تر است. اگر از لپ تاپ استفاده می‌کنید، درایو C شما احتمالاً یک درایو حالت جامد یا SDD است.

هارد دیسک‌ها دستگاه‌های ذخیره‌سازی قدیمی، اما ارزان‌تر هستند که از مکانیزم قدیمی برای خواندن، نوشتن و دسترسی به داده‌ها استفاده می‌کنند. آنها همچنین به دلیل نحوه ساخت آنها به احتمال زیاد بیشتر با خطر خرابی همراه هستند. SSD یک درایو نسبتاً برتر و نسل جدید هاردها است که از فناوری منسوخ و قدیمی مانند دیسک‌های چرخان به دور است، که دسترسی سریع‌تر به داده‌ها و ماندگاری طولانی‌تر را تضمین می‌کند.

این همچنین به این معنی است که اگر داده‌های پروژه سه‌بعدی شما روی یک SSD ذخیره شود، دستگاه شما می‌تواند آن‌ها را بخواند و بسیار سریع‌تر از زمانی که روی یک HDD ذخیره شده بود، و آن‌ها را رندر کند.

اگرچه هارد دیسک‌های USB راحت و قابل اعتماد هستند، اما اگر می‌خواهید زمان‌های رندر خود را تسریع کنید، نگه داشتن اطلاعات خود بر روی یک SSD ضروری است.

اگر روی سیستم شخصی یا لپ تاپ خود از هارد SSD استفاده نمی‌کنید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که یک SSD برای افزایش سرعت رندرینگ خود بهره ببرید. خوشبختانه قیمت هاردهای SSD با کیفیت در حال کاهش هستند و اختلاف قیمت زیادی با HDD ها ندارند.

۴: تنظیمات رندر بهینه برای رندرینگ

مهم نیست که چه پروژه‌ای را برای انجام دادن در دست دارید، جدای از سخت‌افزار قدرتمند شما باید در تنظیمات رندر تسلط بالایی داشته باشید. اگر در مدل‌سازی سه‌بعدی تازه کار هستید یا فقط یک نرم‌افزار جدید را برای کار امتحان می‌کنید، هر برنامه تنظیمات پیش‌فرض خود را دارد.

اما این بدان معنا نیست که این تنظیمات برای دستگاه شما بهترین نوع تنظیم هستند.

تنظیم چند پارامتر مانند کاهش ابعاد رندر، کم کردن بازتاب نور، یا حتی خاموش کردن دید نورها یا بخش فرعی در نمای شما می‌تواند رندرهای شما را سرعت بخشد.

۵: استفاده از رندرینگ ابری آنلاین

استفاده از رندرینگ ابری برای بالابردن سرعت رندرینگ

حتی با وجود نکات ذکر شده بالا، بهترین راه و ارزان‌ترین روش برای دستیابی به سرعت رندر بهینه و کوتاه شدن تایم رندر و نتایج زیبا، استفاده از یک سرویس رندرینگ ابری است که می‌تواند با زیرساخت قدرتمند و بهینه رندر سه‌بعدی را انجام دهد.

این کار نه تنها باعث کاهش بسیار زیاد هزینه کاربر می‌شود بلکه اصطهلاک دستگاه شخصی شما نیز به صفر برسد. اگر می‌خواهید یک رندرینگ ابری مناسب و ارزان را امتحان کنید، جت رندر می‌تواند به این امکان را برای شما فراهم کند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *