کارت گرافیک RTX 3090Ti

معرفی کارت گرافیک 3090Ti

پردازش گرافیکی یا به اصطلاح فنی GPU ابزاری برای رندر گرفتن انواع محتوا در سیستم‌های کامپیوتری استفاده می‌شود. کارت گرافیک یکی از اصلی‌ترین سخت‌افزارها برای ارائه تصاویر رندر شده است. کارت‌های گرافیک به صورت عمده توسط دو شرکت Nvidia و AMD به صورت عمومی توسعه و تولید می‌شود. در سالیان اخیر Nvidia با معرفی سری جدید RTX گرد و خاک زیادی به‌پا کرده است.

معرفی کارت گرافیک 3090ti به صورت رسمی

استفاده از تکنولوژی RTX سبب شده تا ری‌تریسینگ و محاسبات سنگین پرتوهای نوری باعث رندر تصاویر گرافیکی خارق العاده شود. ویژگی‌ تکنولوژی RTX عصر جدیدی را در به‌کارگیری تکنیک رهگیری نور لحظه‌ای در گرافیک بازی‌های کامپیوتری ایفا خواهد کرد. این تکنولوژی با DXR که API جدید مایکروسافت برای رهگیری نور DirectX است، سازگاری خواهد داشت. این فناوری کمک می‌کند تا با محاسبات پرتوهای نوری در صحنه و پردازش آن رندر به مراتب واقعی‌تری داشته باشید.

تفاوت استفاده از تکنولوژی RTX در کارت گرافیک 3090ti

در تازه‌ترین محصول این کمپانی کارت گرافیک فوق‌العاده قدرتمند 3090Ti با قیمت 1999دلار معرفی و آماده عرضه جهانی شده است. در بحث فنی کارت گرافیک 3090Ti درست مانند RTX 3090، نیز از ۲۴ گیگابایت حافظه‌ی ویدئویی GDDR6X بهره می‌برد. اما تفاوت در این است که پهنای باند حافظه از ۱۹٫۵ به ۲۱ گیگابیت‌ برثانیه تغییر یافته است. انویدیا می‌گوید گرافیک جدید قابلیت پردازش ۴۰ترافلاپس عملیات سایه‌زنی، ۷۸ترافلاپس عملیات رهگیری پرتو و ۳۲۰ترافلاپس عملیات Tensorflow(هوش مصنوعی) را دارد. درحالی‌که اعداد اعلامی برای RTX 3090‌ به‌ترتیب ۳۵٫۶ و ۶۹٫۵ و ۲۸۵ ترافلاپس بود.

RTX 3090Ti از تمامِ ۸۴ پردازنده تراشه‌ی GA102 استفاده می‌کند. این درحالیست که RTX 3090‌ از ۸۲ پردازنده بهره می‌برد. انویدیا می‌گوید علاوه‌بر افزایش پهنای باند حافظه، فرکانس کارکرد خود گرافیک را نیز افزایش داده است. با بررسی اجمالی، می‌توان بررسی کرد که اکنون کارت گرافیک RTX 3090Ti با فرکانس ۱۸۵۰ مگاهرتز نیز کار می‌کند. با توجه به گفته‌های انویدیا، از RTX 3090Ti حدود ۱۲٫۵ درصد بهبود عملکرد درمقایسه با RTX 3090‌ انتظار می‌رود. با این حال، مشخص نیست که انویدیا چگونه به این عدد دست یافته است.

جدول مقایسه کارت گرافیک RTX 3090ti با رقبا
مقایسه کارت گرافیک RTX 3090Ti با رقبا 2
مقایسه کارت گرافیک RTX 3090Ti با رقبا 3

با توجه به مشخصات فنی فوق‌العاده کارت گرافیک 3090Ti می‌توان شاهد توانمندی بالای این کارت گرافیک در عملیات رندرینگ باشیم. ما در جت رندر به‌منظور افزایش سرعت رندرینگ کاربران‌مان در زیرساخت فنی از کارت گرافیک 2080Ti و 3090 تدارک دیدهایم. بزودی و با عرضه عمومی کارت گرافیک 3090Ti، این کارت گرافیک را به زیرساخت فنی جت رندر اضافه خواهیم کرد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک پاسخ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *