مزرعه رندر چیست؟

RenderFarm (مزرعه رندر) چیست؟

همه افراد وقتی کلمه مزرعه را می‌شنوند تصوری از یک مزرعه کشاورزی و دامداری به ذهنشان می‌رسد. یعنی مکانی برای تولید انبوه محصولی اعم از محصولات زراعی، گوشتی، حتی محصولات اینترنتی.

اما مزرعه رندرینگ چیست و چه کاربردی دارد؟

درست است، این موضوع می‌تواند برای برخی از ما کمی مبهم باشد. بنابراین قبل از اینکه به این پاسخ دهیم که مزرعه رندر چیست، اجازه دهید ابتدا به موضوع رندرینگ بپردازیم.

رندر، پردازش اجتناب‌ناپذیر

رندر پردازش اجتاب ناپذیر

پردازش تصویر یا رندر کردن و محاسبات پردازشی تصاویر عملیاتی عموما طولانی و زمان‌بر است که باید با آن ساعت‌ها و یا گاها روزها دست و پنجه نرم کنید، خصوصا اگر رندر شما یک انیمیشن باشد.

رندر کردن یعنی پردازش و محاسبات هر آنچه که باید به صورت یک تصویر و یا چندین تصویر کنار هم(انیمیشن و فیلم) بعد از ویرایش و مدل‌سازی برای تصویر نهایی انجام می‌شود.

مشکل رندر این است که هر پارامتر کوچکی که به شکلی در تصویر نهایی قابل مشاهده است خواه هندسه و مدل باشد، بافت، نور یا سایه باشد این پارامترها می‌تواند از ثانیه، دقیقه، ساعت و روز و یا ماه وقت شما را بگیرد.

قدرت مزارع رندر

برای کاهش تایم رندر و افزایش کیفیت آن جایی است که مزارع رندر وارد می‌شوند و جایگزین سیستم شخصی کاربران می‌شود. مزارع رندر در صنعت انیمیشن‌های سه‌بعدی و رندرینگ فایل‌های سه‌بعدی کاملاً ارزشمند هستند، به ویژه زمانی که سعی می‌کنیم تصاویر تولید شده از کیفیت بالایی برخوردار باشد و این کیفیت نیازمند سخت‌افزار قدرتمند است.

مزارع رندر چگونه کار می‌کنند؟

مزرعه رندر مجموعه عظیمی از ماشین‌ها است که برای انجام یک کار با هم ادغام شده‌اند و به صورت سرورهای شبکه شده به همراه برترین سخت‌افزارها برای پردازش رندرینگ هستند که به صورت هوشمند منابع سخت‌افزاری مورد نیاز کاربران را مدیریت و در اختیار کاربر قرار می‌دهد. با بهره‌گیری از قدرت مزارع رندر، پروژه‌های سه‌بعدی شما می‌توانند به سرعت رندر شوند و در وقت شما بسیار صرفه‌جویی خواهد شد. آنچه که معمولاً روزها طول می‌کشد برای رندر اگر بخواهید در دستگاه خود رندر کنید، اکنون می‌تواند در عرض چند ساعت تکمیل شود.

مزارع رندر چگونه این جادو را انجام می‌دهند؟

هیچ جادویی در کار نیست. فقط گره‌ها (Node) اصطلاحی کامپیوتری است که بخشی از مجموعه کامپیوترهایی است که تنها هدف آنها پردازش و محاسبات رندر است. این گره‌ها توسط یک نرم‌افزار مدیریت رندر کنترل می‌شوند. به هر گره جداگانه می‌توان دستور داد که یک فریم جداگانه را رندر کند، که اجازه می‌دهد چندین فریم به طور همزمان رندر شوند. این را با یک مثال بهتر درک خواهید کرد: تصور کنید اگر یک انیمیشن 10 ثانیه‌ای با سرعت 30 فریم در ثانیه دارید. و فرض کنید یک فریم 1 ساعت طول می‌کشد تا رندر شود. اگر این کار را در رایانه شخصی خود انجام دهید، 300 ساعت طول می‌کشد تا رندر شود. یعنی تقریبا 2 هفته! اما اگر پروژه خود را توسط یک مزرعه رندر انجام دهید، 100 گره می‌توانند کل پروژه شما را تنها در 3 ساعت رندر کنند. بعلاوه، در آن 3 ساعتی که منتظر تکمیل رندر هستید، می‌توانید از رایانه شخصی خود برای ادامه کار یا شاید برای استراحت و انجام چند پروژه همزمان استفاده کنید.

قدرت مزرعه رندر

این کار باعث کاهش بسیار زیاد هزینه، عدم اتلاف وقت، عدم اتلاف انرژی و برق و کمک به سلامتی شما خواهد کرد.

همچنین اسطهلاک دستگاه شما نیز در زمان رندر حذف خواهد شد و عملیات رندر توسط مزرعه رندر انجام خواهد شد. ضمن اینکه ارائه سرویس در مزارع رندرینگ به صورت کاملا آنلاین و با دسترسی کامل کاربر صورت خواهد گرفت.

رندرفارم‌ها چگونه بر کار شما تأثیر می‌گذارند؟

  1. در زمان و هزینه صرفه‌جویی می‌شود اگر طراح و یا cg آرتیست هستید که تنها با یک رایانه کار می‌کنید، رندر می‌تواند ساعت‌ها یا روزها از وقت شما را بگیرد، مهم نیست که چقدر صحنه خود را با دقت بهینه می‌کنید. زمانی که می‌توانست صرف اصلاح جنبه‌های دیگر کار شما شود. ارسال رندرهای آزمایشی طولانی برای تست رندر به یک مزرعه رندر، بخش بزرگی از آن زمان را آزاد می‌کند.
  2. این یک تجربه غم‌انگیز است که پروژه یا طرحی را طراحی کنید که مطمئن باشید طرحی عالی است، اما بعداً متوجه خواهید شد که زمان و قدرت پردازش را ندارید تا رندر نهایی را آنطور که شایسته است بسازید. استفاده از یک مزرعه رندر به شما زمان بیشتری برای کار یا بهبود هر یک از مراحل طراحی و مدل‌سازی شما محسوب می‌شود
  3. فرآیند نورپردازی چند جهشی صحنه شما را به نحوه عملکرد نور در دنیای واقعی نزدیک‌تر می‌کند. از آنجایی که نورپردازی به تعداد زیادی محاسبات پیچیده برای شبیه‌سازی برهم‌کنش فوتون‌ها با اجسام با بافت‌ها، شفافیت و مقیاس‌های مختلف نیاز دارد، این کار روی یک کامپیوتر معمولی بسیار انرژی‌بر است، در حالی که مزارع رندر قدرت، سرعت و مقیاس خالص را برای کامپیوتر به ارمغان می‌آورند. درست مانند CGI خوب و بد، نورپردازی خوب انجام شده احتمالاً توسط بیننده معمولی مورد توجه قرار نمی‌گیرد، اما استفاده بد از نور به سرعت برای چشم انسان قابل توجه است و این خطر را دارد که بیننده را از تعلیق بسیار مهم دور کند.
تأثیر مزرعه رندر روی کار

چه زمانی به یک مزرعه رندر نیاز داریم؟

چه زمانی به مزرعه رندر نیاز داریم؟

بهتر است از همان ابتدای شروع پروژه برنامه‌ریزی کنید که آیا به یک مزرعه رندر نیاز دارید، یا اینکه آیا زمان کافی برای اختصاص دادن به رندر دارید یا خیر، به این ترتیب می‌توانید نیاز به استفاده از رندر فارم را در نظر بگیرید. اگر کار را برای کارفرما طراحی می‌کنید، او را از این موضوع آگاه کنید و آن را در قرارداد خود ذکر کرده و آن را در برنامه پرداخت خود مطلع سازید، و اگر مایل یا قادر به افزایش هزینه نیست، اگر احساس می‌کنید لازم است ببینید آیا می‌توانید زمان بیشتری به دست آورید با استفاده از رندر فارم.

اگر هیچ یک از این موارد امکان پذیر نیست، باید رویکرد تاکتیکی تری نسبت به پروژه داشته باشید با این حال، باید به این نکته اشاره کنیم که رایانه‌های قدرتمند هم نیاز به تعمیر و نگهداری پرهزینه و زمان‌بر دارند و این از معایب استفاده از سیستم شخصی برای رندرینگ است و کاربر میتواند به جای صرف هزینه برای خرید و نگهداری سیستم رندرینگ از مزارع رندرینگ ابری استفاده کند، و اینجاست که مزارع رندر مزیت دیگری به شما می‌دهند هرگز لازم نیست نگران نگهداری از رایانه خود باشید.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک پاسخ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *