مزایای تکنولوژی vr

مزایای برتر استفاده تکنولوژی VRدر معماری‌و مهندسی

تکنولوژی VR یا واقعیت مجازی یک مفهوم کاملاً جدید نیست. این فناوری در واقع به چندین دهه قبل بازمی‌گردد، که اکنون در عصر مدرن بسیار پیشرفته‌تر و کامل‌تر شده است.

نرم‌افزار طراحی واقعیت مجازی VR افق‌های جدیدی را به روی معماران و مهندسان باز می‌کند. با این وجود، بسیاری از کاربران، استودیوها، شرکت‌ها هنوز از استفاده از نرم‌افزارهای طراحی واقعیت مجازی اجتناب می‌کنند. چه به دلیل ترس از عدم تعامل کاربران و تجاری‌سازی، و چه به این دلیل که افراد فکر می‌کنند استفاده از این تکنولوژی بسیار گران است، بسیاری از شرکت‌ها به طور سنتی نرم‌افزار طراحی دیجیتالی که در گذشته از آن استفاده می‌کردند، پایبند هستند.

در حال حاضر شرایط برای استفاده از VR بسیار مطلوب است، اما در مورد آینده چطور؟ فناوری VR همیشه در حال بهبود و پیشرفت است و به شرکت‌ها و افراد این فرصت را می‌دهد که ارائه پروژه‌ها را به روش‌های کاملاً جدید به نمایش بگذارد و در دنیا استفاده از این تکنولوژی بسیار رونق گرفته است.

در مقاله پیش رو، نگاهی به برخی از ویژگی‌های اصلی واقعیت مجازی می‌اندازیم. در اینجا پنج مزیت برتر VR برای معماران یا مهندسان گردآوری شده است.

ایجاد تجربیات فردی

تجربیات تکنولوژی vr

به این فکر کنید که وقتی یک مدل و طرح سه‌بعدی جدید را به کارفرما خود ارائه می‌کنید چه اتفاقی خواهد افتاد. معمولاً افراد برای ارائه پروژه دور یک میز می‌نشینند و به صفحه نمایش برای ارائه پروژه خیره می‌شوند. شما با استفاده از نرم‌افزار طراحی دیجیتال خود، مدل را ارائه می‌کنید، و اساساً شما به عنوان یک راهنما عمل می‌کنید.

با این حال، هیچ کس با طرح شما تعامل کاملی ندارد. مشتریان شما باید با دقت به گفته‌های شما گوش دهند تا آنچه را که طراحی کرده‌اید درک کنند. اما ارائه پیشنهاد و نظرات جدید از طرف کارفرما شاید برای او دشوار باشد زیرا طرح شما را باید در ذهن خود درک کند، به علاوه مشتری شما مدل را با سرعت خودش بررسی نمی‌کند.

در نتیجه، تجربه خوشایندی برای کارفرما نیست. اما تکنولوژی VR همه اینها را تغییر می‌دهد. یکی از بهترین ویژگی‌های واقعیت مجازی این است که محیطی فراگیر برای تعامل کاربر ایجاد می‌کند. با استفاده از نرم‌افزار طراحی واقعیت مجازی خود، می‌توانید محیط‌هایی ایجاد کنید که مشتریان شما واقعاً می‌توانند آن‌ها را درک کنند. دیگر نیازی نیست که به عنوان راهنما وقت زیادی را صرف توضیح کنید، زیرا مشتری شما می تواند به صورت مجازی با محیط‌هایی که ایجاد می‌کنید تعامل کاملی نشان دهد.

بنابراین تکنولوژی VR، در مقایسه با نرم‌افزار طراحی دیجیتال سنتی، چه سود بیشتری برای مشتریان دارد؟

کارفرما این امکان را دارد که تغییرات را در لحظه ایجاد کند و این برای درک بهتر بین طراح و کارفرما بسیار کمک کننده خواهد بود.

نتیجه نهایی استفاده از VR این است که کارفرما می‌تواند ساختارهایی را که ایجاد می‌کنید به راحتی درک کند. به علاوه، تغییراتی که آنها ایجاد می‌کنند در نرم‌افزار طراحی واقعیت مجازی شما ثبت می‌شود. بنابراین، نه تنها کارفرما خوشحال‌تری دارید، بلکه سابقه بهتری از خواسته‌های مشتری از پروژه نیز دارید همچنین تجربه فردی به این معنی است که مشتریان شما بیشتر از طرح های شما بهره می‌برند.

درک فضا

درک فضا تکنولوژی vr

نرم‌افزارهای طراحی واقعیت مجازی بسیار بیشتر از یک تعامل ساده بین اکوسیستم پروژه است. همچنین به مشتریان شما کمک می‌کند تا فضاهای مورد استفاده در طراحی شما را بهتر و درست‌تر درک کنند. این بیشتر به نفع معماران است تا مهندسان، زیرا معماران اغلب فضای داخلی ساختمان را طراحی می‌کنند. بنابراین کارفرما شما می‌تواند نسبت به نحوه عملکرد تمامی فضاها اشراف و درک کاملی داشته باشد.

باید به خاطر داشته باشید که هر کسی مغز طراح‌گونه و معمارانه ندارد. در حالی که ممکن است بتوانید به یک پلان دوبعدی نگاه کنید و تجسم کنید که چگونه فضاها با هم هماهنگ می‌شوند، برخی از مشتریان شما نمی‌توانند. حتی با طراحی سه‌بعدی، ممکن است متوجه شوید که مشتریان شما در کنار هم قراردادن قطعات با مشکل مواجه هستند.

این قابل درک است از این گذشته، مشتریان شما آموزشی که شما دارید را ندارند. با این حال، این نیز چیزی است که باید به آن توجه کنید. قبل از VR، این به معنای صحبت زیاد مشتری از طریق مدل بود.

با VR، دیگر لازم نیست این کار را انجام دهید. می‌توانید مشتری خود را درست در وسط مدل قرار دهید و به او اجازه دهید به طور زنده طرح را ببیند. این «جهان» شبیه‌سازی‌شده نمایش بسیار دقیق‌تری از آنچه می‌خواهید در زندگی واقعی برای آنها ایجاد کنید، ارائه می‌دهد. آنها می‌توانند فضا را احساس و درک کنند، نه اینکه سعی کنند آن را تصور کنند.

اکنون، به این فکر کنید که چه حس شگفت‌انگیزی برای کسی که قبلاً هرگز از VR استفاده نکرده است، احساس کنید. مشتری شما به جای اینکه در یک ارائه مدل خشک بنشیند، اکنون می‌تواند مدل شما را به درستی و زنده بررسی می‌کند.

این برای شما بسیار مفید است، زیرا باعث ایجاد هیجان در پروژه می‌شود. همانطور که همه می‌دانیم، خرید مشتری برای موفقیت پروژه‌ها بسیار مهم است. اگر بتوانید به مشتریان خود قبل از اینکه واقعاً آن را بدست آورند، نشان دهید که چه چیزی به دست می‌آورند، شانس موفقیت بسیار بیشتری خواهید داشت. بعلاوه، نرم‌افزار طراحی واقعیت مجازی نیاز به تمام این سوالات را در مورد نحوه “کارکرد” مدل شما در زندگی واقعی از بین می برد.

صرفه جویی در هزینه

به طور سنتی، معماران و مهندسان از VR به دلیل هزینه‌های مربوطه اجتناب می‌کنند. این موضوع قابل درک است، از این گذشته، علاوه بر نرم‌افزار طراحی واقعیت مجازی که به شما امکان می‌دهد مدل‌های خود را کنار هم قرار دهید، باید سخت‌افزار فنی مناسب نیز تهیه کنید.

یک دهه پیش، واقعیت مجازی برای بسیاری از افراد و شرکت‌ها دور از دسترس بود. با این حال، امروزه اینطور نیست. VR در حال حاضر یک فناوری بسیار مقرون به صرفه‌تر از همیشه است. پیشرفت‌های فناوری اخیر هزینه تولید سخت‌افزار را بسیار کاهش داده است، به این معنی که می‌توانید هدست‌های واقعیت مجازی را با هزینه کمتری می‌توانید تهیه کنید.

همه چیز بسیار مقرون به صرفه تر از آن چیزی است که بسیاری از مردم فکر می‌کنند. می‌توانید سخت‌افزار و نرم‌افزار مورد نیاز خود را برای ارائه تورهای مجازی به هر یک از مشتریان خود داشته باشید. بهتر از آن، این بیشتر یک سرمایه‌گذاری است. وفقط، ممکن است لازم باشد هر چند وقت یکبار نرم‌افزار را به روز کنید، اما سخت‌افزار تامین شده سال‌ها به خوبی در خدمت شما خواهد بود.

شما همچنین باید به آینده فکر کنید. این سرمایه‌گذاری به شما این فرصت را می‌دهد که در بین رقبا متمایز شوید، به این معنی که می‌توانید پروژه‌های بیشتری را بگیرید. علاوه بر این، نرم افزار طراحی واقعیت مجازی، تشخیص مسائلی را که باید به آن توجه شود، برای مشتریان آسان‌تر می‌کند. در نتیجه، زمان کمتری را صرف تلاش برای کشف اشکالات صرف می‌کنید.

بازخورد و تغییرات ساده و سریع

تغییرات ساده و سریع تکنولوژی vr

سخت‌ترین لحظه هر پروژه، نشان دادن طرح به مشتری و انتظار برای جلب نظر کارفرما است. شما هرگز نمی‌دانید که آیا آنها از ایده‌های شما خوششان می‌آید یا خیر، و بازخورد چه خواهد بود و این بازخورد چقدر می‌تواند کامل باشد. همچنین این نکته وجود دارد که همه بازخوردها و نکات قابل توجه در نگاه اول مشخص نمی‌شوند. ممکن است برخی از بازخوردهای مشتری چندین هفته بعد، زمانی که آنها این فرصت را داشتند که در اوقات فراغت طرح را بررسی کنند، ارائه شود.

نتیجه هر چه که باشد، فرآیند ایجاد تغییرات و بازنگری‌ها می‌تواند برای معماران و طراحان فوق‌العاده زمان بر باشد. تکنولوژی VR می‌تواند این روند را آسان کند، نه حداقل به این دلیل که مشتریان در ابتدا دید عمیق‌تری از طراحی دارند، اما می‌توانند تغییرات را در زمان واقعی نشان دهند. نرم‌افزار VR به مشتریان این امکان را می‌دهد که همه چیز را از رنگ و بافت گرفته تا نور، جلوه‌های صوتی و مبلمان تجربه کنند.

این بدان معنی است که کارفرما می‌تواند ایده‌های شما را به طور واقعی تجسم کند و تغییرات ثبت شده ایجاد کند، بنابراین محصول نهایی ادغام این دو مفهوم برای یک نتیجه عالی و بازنگری‌های کمتر باشد. در نهایت، برای برآوردن نیازهای مشتریان، همیشه باید تغییراتی ایجاد کنید. اما این فرآیند به تکرار بسیار کمتری نیاز دارد و از دقت بیشتر برای کاهش زمان صرف شده برای ایجاد تغییرات سود می برد.

پتانسیل آموزشی

آموزش همیشه برای شرکت ها و استودیو‌های معماری و مهندسی مشکل ایجاد می‌کند. کارمندان ممکن است مهارت‌هایی داشته باشند، اما شاید ندانند چگونه آن‌طور که شما می‌خواهید، آن‌ها را اعمال کنند. در نتیجه، باید به آنها آموزش دهید تا آن‌ها را با سرعتی که انتظار دارید بالا ببرید.

این فرآیند بسیار پر زحمت است و زمان و تلاش زیادی را می‌طلبد. در برخی موارد، ممکن است چندین ماه طول بکشد تا افراد جدید شما واقعا بفهمند، شما از آنها چه می خواهید.

با نرم‌افزار طراحی واقعیت مجازی، می‌توانید فرآیندهای آموزشی داخلی خود را ساده کنید. می‌توانید از این نرم‌افزار برای نشان دادن آنچه به استخدام‌های جدیدتان نیاز دارید، استفاده کنید. علاوه بر این، تعامل ذاتی در VR به این معنی است که کارمندان شما می‌توانند به طور زنده یاد بگیرند.

این فقط افراد شرکت شما نیستند که می‌توانند از این سناریوی آموزشی سریعتر بهره‌مند شوند. واقعیت مجازی همچنین به شما این فرصت را می‌دهد که به دیگر افراد پروژه که با آنها کار می‌کنید آموزش دهید. می‌توانید از تورهای مجازی خود برای بحث در مورد موضوعاتی مانند استفاده از مصالح و موارد ساختمانی استفاده کنید.

این به تیم کمک می‌کند تا تصور کند ساختارهایی که ایجاد می‌کنند چگونه به نظر برسند. در نتیجه، محیط‌های ساخت و ساز کارآمدتری ایجاد می‌کنید. علاوه بر این، شما همچنین می‌توانید از نرم‌افزار طراحی واقعیت مجازی خود برای برجسته کردن اهمیت ایمنی در محل ساخت و ساز استفاده کنید.

نکته این است که VR فقط برای نمایش مدل‌های شما به مشتریان نیست. این ابزاری است که می‌توانید در کل فرآیند از آن استفاده کنید. از طراحی تا ساخت، استفاده از تکنولوژی VR می‌تواند به شما کمک کند تا کارها را کارآمدتر کنید. این باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود که می‌توانید آن را به پروژه‌های دیگر اختصاص دهید.

نتیجه‌گیری

تکامل برای تکنولوژی VR و پلتفرم‌های مرتبط با آن بی‌پایان هستند و فناوری و کاربردهای آن هنوز در مراحل اولیه هستند. اما از آنجایی که صنایع و مشاغل بیشتر این شیوه کار را اتخاذ می‌کنند، در آینده در زندگی ما به همان اندازه رایج خواهد شد که مثلا ایمیل اکنون به عنوان یک ابزار ارتباطی است. فناوری VR نه تنها به‌عنوان ابزاری برای مدیریت پروژه‌ها، بلکه برای طراحی برای مشتریان و نمایش ایده‌ها، تقویت ساخت و ساز و همکاری، بهبود کنترل کیفیت و ایجاد تجربه بهتر برای مشتریان استفاده می‌شود.

VR چیزهای زیادی برای ارائه به مشاغل معماری دارد، از ایجاد تأثیر ماندگار بر مشتریان گرفته تا سرعت بخشیدن به فرآیند طراحی و صرفه جویی در هزینه.

برچسب‌ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *