3645785

Unreal Engine چیست؟

امروزه تنوع نرم‌افزارها و موتور رندرهای حوزه بازی‌سازی و رندرینگ رو به افزایش است. بازاری که در سال 2021 گردش مالی حدود 19 میلیارد دلاری را تجربه کرده و طبق پیش‌بینی‌ها در سال 2028 گردش مالی این صنعت 39 میلیارد دلاری خواهد شد.

در دنیای امروزی برای ساخت محتوای گرافیکی در هر حوزه چندین نرم‌افزار و موتور رندر وجود دارد که یکی از گزینه‌های جذاب و کامل در حوزه بازی‌سازی موتور Unreal Engine است.

موتور رندر آنریِل اِنجین Unreal Engine یک موتور بازی‌سازی فوق العاده کامل است که توسط کمپانی اپیک گیمز طراحی و توسعه داده شده‌است.

نسخه اولیه آنریل انجین در سال ۱۹۹۸ ساخته و عرضه شد که جزو اولین موتورهای بازی‌سازی در این صنعت بود که توانست رندرگیری، تشخیص برخورد، هوش مصنوعی، قابلیت رویت، شبکه، اسکریپت نویسی و مدیریت سیستم فایل را در یک موتور کامل ترکیب کند.

موتور Unreal Engine یک ابزار پیشرفته و کامل سه‌بعدیِ Real-Time است با کاربری‌های غیر از بازی‌سازی. از Unreal Engine می‌توان در زمینه‌ی طراحی معماری و طراحی سه‌بعدی، تولید فیلم و انیمیشن‌های سینمایی، جلوه‌های ویژه، شبیه‌سازی‌های دقیق در زمینه‌ی پزشکی، نظامی، هوا فضا و خودروسازی و همچنین ایجاد پروژه‌های واقعیت مجازی و بسیاری موارد دیگر، استفاده کرد.

از بازی‌های ساخته شده توسط Unreal Engine می‌توان به batman و mortal combat11 اشاره کرد. در سال ۲۰۰۲ نسخه دوم و در سال ۲۰۰۴ نسخه سوم موتور آنریل نیز معرفی شدند که نسخه سوم برای اولین بار امکان پشتیبانی از اندروید و آی‌اواس را نیز دارا شد که ساخت بازی‌های موبایلی در این موتور را ممکن کرد. آخرین نسخه پایدار این موتور، آنریل انجین ۵ است که در سال 2022 رونمایی شد و یکی از برترین موتورهای بازی‌سازی در دنیا محصوب می‌شود.

موتور انریل انجین از قسمت‌های مختلفی مانند موتور صدا، فیزیک، مود گرافیک، ورودی‌ها، گیم پلی بازی، جلوه‌های ویژه، نور و… تشکیل شده‌است.

مزایای موتور Unreal Engine:

موتور بازی‌سازی Unreal Engine رایگان است.

سورس کد آن باز است و تمام کدها در دسترس کاربران است.

سازگاری با پلتفرم‌های مختلف ANDROID، IOS، WINDOWS، MAC و…. .

پشتیبانی از زبان‌های مختلف برنامه‌نویسی.

پشتیبانی از بهترین موتور رندر های دنیا.

realtime بودن محیط کاربری و پردازش تصویر.

قابلیت ساخت Landscape و محوطه سازی.

از ویژگی‌های کلیدی دیگر و قابلیت‌های این موتور گرافیکی می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

•  بهره‌مندی از VFX جهت ساخت و ویرایش جلوه‌های بصری پیچیده.
•  استفاده از Unreal Audio Engine منظور افزایش کیفیت صدا و افکت‌های صدا.
•  استفاده از سایه زن PBR (Physically-Based Rendering) که تحول عظیمی در نمایش تصویر به سمت واقعیت ایجاد می‌کند.
•  با استفاده از سیستم فولدر بندی محتوا (Content Browser) در این برنامه دسترسی شما به ابزار های مورد نظر آسان‌تر خواهد شد.
•  وجود مارکت و تجهیزات آماده از جمله مدل‌های بهینه شده کد های آماده متریال های بهینه شده و آماده به کار و… 
•  طراحی و ساخت محیط تعاملی بین کاربر با محیط بدون حتی یک خط کدنویس.

معایب موتور Unreal Engine:

1: مناسب ساخت بازی‌های کوچک نیست.

2: برای ساخت بازی در آن نیاز به برنامه‌نویسی دارید.

3: عدم استفاده آسان برای افراد مبتدی به دلیل پیچیدگی محیط کاربری.

4: این موتور بازی‌سازی به طور کامل رایگان است اما اگر بازی شما در یک فصل بیش از 3000 دلار فروش داشته باشد شما باید 5% فروش را به اپیک گیمز پرداخت کنید.

کاربرد unreal engine در چه حوزه هایی است؟

  • بازی‌سازی
  • فیلم و سینما و انیمیشن
  • معماری
  • خودرو سازی و حمل و نقل
  • پخش و نمایش رویدادها به طور زنده
  • شبیه‌سازی سه‌بعدی
  • واقعیت مجازی VR
  • و…

جمع بندی:

امروزه کمپانی‌های بزرگ بازی‌سازی فیلم‌سازی و … unreal engine را گزینه اول خود برای ساخت محتوای خود انتخاب می‌کنند. این موتور قدرتمند با امکانات و مزایای بی‌شمارش کمک بزرگی در ساخت محتوای با کیفیت ازجمله بازی‌های بزرگ می‌کند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *