ezgif.com-gif-maker (3)

CDN چیست و در رندرینگ ابری چه کاربردی دارد؟

شبکه ارائه محتوا Content Delivery Network یا به صورت مخفف CDN مجموعه‌ای از سرورها است که در نقاط مختلف دنیا قرار دارد وظیفه این سرورها این است که اطلاعات در سریع‌ترین زمان ممکن به همه کاربرهای در کشورهای مختلف جهان هستند برساند اگر فایل سنگینی برای انتقال دارید CDN گزینه مناسبی برای سرعت بخشیدن به ارائه خدمات به کاربران است.

حدود ۲۰ سال از ارائه خدمات CDN می‌گذرد امروزه قالب محتوای درون اینترنت و دیتاها از طریق CDN به دست مخاطب می‌رسد.

فرض کنید پروژه‌ای برای رندرینگ دارید و شما ساکن کشوری دیگر هستید و سرورهای ابری در داخل کشور و یا کاربری از تغییر آی پی استفاده می‌کند و زمان زیادی طول می‌کشد تا محتوا انتقال پیدا کند و با استفاده از CDN نزدیک‌ترین سرور انتقال اطلاعات رو انجام می‌دهد. در واقع نزدیکترین سرور به محل زندگی و یا محل کار کاربر به ارائه خدمات می‌پردازد.

با استفاده از CDN هزینه‌ها نیز کاهش پیدا می‌کند و سرعت ارائه خدمات بسیار بهبود پیدا می‌کند.

شبکه توزیع محتوا مزایای دیگری نیز دارد:

1: کاهش هزینه به سبب سرعت بخشیدن به انتقال اطلاعات.

2: به دلیل استفاده از CDN و توزیع منابع اگر سروری دچار مشکل شد نزدیکترین سرور به ارائه خدمات می‌پردازد.

3: CDN مدیریت فایل‌ها را نیز هوشمندانه بر عهده دارد.

4: CDN از امنیت بالایی در لایه‌های مختلف برخوردار است.

5: افزایش چشمگیر سرعت آپلود و دانلود فایل.

6: کاهش مدت زمان لودینگ و بافرینگ (Buffering)

هر CDN بسته به امکاناتی که دارد، نقاط حضور متفاوتی دارد. بدیهی است که هرچه این نقاط حضور بیش‌تر باشد، کاربران بیش‌تری از سراسر دنیا، امکان استفاده‌ی سریع از امکانات و انتقال اطلاعات را خواهند داشت. 

در سرویس‌های رندرینگ ابری برای آپلود و دانلود فایل‌های پروژه CDN با توزیع محتوا در بهبود سرعت بخشیدن به انتقال فایل کاربر برای عملیات مدل‌سازی و رندرینگ کمک می‌کند.

امروزه CDN ها نقشی مهم در ارائه خدمات به کاربران و کسب و کارها و عملیات انتقال اطلاعات ایفا می‌کنند از جمله: کمک به بهبود خدمات وب سایت‌های پر مخاطب و یا آپلود و دانلود فایل برای رندرینگ ابری.

CDN ها باعث کاهش بار ترافیکی به سمت سرورها می‌شوند و با توزیع منابع به صورت امن باعث بهبود عملکرد خدمات می‌شوند. حملات منع دسترسی توزیع‌شده یا Distributed Denial of Service (DDoS) نوعی از حملات متداول است که با ارسال حجم بسیار زیادی از درخواست، ترافیک لحظه‌ای فراتر از توان پاسخ‌دهی سرورها ایجاد کرده و باعث درگیر شدن سرورها و اختلال در پاسخ‌گویی به کاربران حقیقی می‌شود. مقابله با این حملات از سمت سرور اصلی بسیار دشوار است که به کمک CDN این مشکل رفع می‌شود.

 از بهترین CDNها می‌توان به CDN کلود فلر، آکادمی، آمازون، و… اشاره کرد.

آیا باید از CDN ها استفاده کرد؟

در دنیای پرسرعت امروزی اتلاف وقت منسوخ شده است و کاربران برای دریافت خدمات در حوزه‌های مختلف از جمله رندرینگ ابری نیاز به سرعت بالا برای بارگذاری فایل‌های خود دارند همچنین در بخش پشتیبانی وب سایت‌ها که اصلی‌ترین خدمت CDN است نیز با توزیع مناسب منابع به بهبود ارئه خدمات وب سایت‌ها نیز کمک می‌کند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *