رندرینگ گرافیکی

رندرینگ گرافیکی چیست‌؟ و آینده نرم‌افزارهای گرافیکی به کدام‌ سمت خواهد رفت؟

رندرینگ گرافیکی چیست؟

رندرینگ به فرآیند تولید و ایجاد تصاویر بر پایه مدل‌های پردازشی، خلق تصاویر گرافیکی و تولید محتوای ویدیویی گفته می‌شود. به دو صورت پردازش توسط CPU یا پردازش توسط GPU (پردازش گرافیکی) است. دنیای گرافیکی می‌تواند هر چیزی باشد. یک فیلم انیمیشن، بازی ویدئویی یا تصویر گرافیکی. اما نکته مهم، قوانین فیزیکی موجود در دنیای واقعی باید تا حدودی بر روی آن اعمال شود.

فرایند رندرینگ مهم‌ترین قسمت ساخت یک تصویر یا ویدیو و هر نوع محتوایی که نیاز به رندر کردن دارد است. مهم‌ترین عامل تمایز و تفاوت میان آنهاست. از آنجا که این مرحله بسیار حائز اهمیت است نیاز به سخت افزار قدرتمند برای تولید محتوا با کیفیت دارد. تولید محتوا چه از نوع تصویر و یا ویدیو و ویرایش آنها نیازمند نرم‌افزارهای تخصصی هر حوزه است.

مقایسه cpu و gpu در رندرینگ

CPU یا GPU

برای تولید مدل سه‌بعدی و رندر آن نیاز به نرم‌افزار‌های گرافیکی و موتور رندر مانند 3dmax و VRAY وجود دارد. رندرینگ بر پایه CPU BASE یا GPU BASE است که هرکدام مزایای خود را دارد. در رندرینگ CPU تمامی محاسبات توسط CPU انجام می‌شود و هرچه CPU قدرتمندتر باشد سرعت رندرینگ افزایش میابد. اما در رندرینگ GPU محاسبات کاملا متفاوت بوده و پردازش و رندرینگ توسط کارت گرافیک انجام می‌شود. GPU مزایای زیادی نسبت به CPU دارد. از جمله قدرت بیشتر تعداد هسته پردازشی در کارت گرافیک، استفاده از RayTracing و محاسبات پرتوها در کارت های گرافیک.

همچنین نسل بالاتر رم‌های کارت گرافیک از جمله مزایای بسیار عالی استفاده از رندرینگ GPU است. با توجه به ماهیت رندرینگ GPU و مزایای بیشتر آن نسبت به CPU نرم‌افزارهای گرافیکی اخیراً به سمت GPU رفته‌اند. نشان دهنده این است که آینده رندرینگ و نرم‌افزارهای گرافیکی به سمت رندرینگ بر پایه GPU خواهند بود. توان بالای پردازش کارت‌های گرافیک نسل جدید کمک بزرگی به کمتر شدن اتلاف وقت حین رندرینگ برای فایل‌های حجیم می‌کند.

در طی چند سال اخیر نرم‌افزارهای تولید انیمیشن و محتوای ویدیویی مدل پردازشی خود را بر پایه GPU طراحی کرده‌اند. برای استفاده از این نرم‌افزارها باید کاربر کارت گرافیک سری RTX در اختیار داشته باشند. نرم‌افزارهایی مانند Unity، Vantage و Lumion برای انجام رندرینگ باکیفیت نیازمند کارت گرافیک سری RTX هستند. کم کم باید منتظر منسوخ شدن رندرینگ با CPU باشیم.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک پاسخ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *