nft چیست؟

NFT چیست؟

دنیای امروز به طور شگفت‌انگیزی در حال تغییر و تحول و دگرگون شدن است. در حدود 10 سال گذشته تکنولوژی‌هایی ظهور کردند که به طور عجیبی در حال رشد هستند یکی از این موارد NFT یا توکن‌های غیر قابل تعویض هستند.

ظهور این توکن‌ها باعث تغییرات مثبتی در حوزه لایسنس یا حقوق مولف اثر شده است.

NFT یک دارایی دیجیتالی است که اشیاء دنیای واقعی مانند هنر، موسیقی، آیتم‌های درون بازی و ویدیوها را شامل می‌شود. آنها به صورت آنلاین خرید و فروش می‌شوند، اغلب با ارزهای رمزنگاری شده، و معمولاً با همان نرم‌افزار زیربنایی مانند بسیاری از رمزارزها کدگذاری می شوند.

ان اف تی در واقع حق مالکیت در دنیای اینترنت برای آثار خلق شده است.

NFT می‌تواند یک تصویر سه‌بعدی یک ویدیو کلیپ یک اثر موسیقی یک بازی کامپیوتری، تابلو نقاشی و بسیاری موارد دیگر باشد.

به طور مثال تصاویر رندر شده سه‌بعدی که در دنیای NFT نقل و انتقال می‌شوند را در نظر بگیرید. همه افراد می‌توانند آن را روی کامپیوتر خود داشته باشند. اما فقط یک نفر می‌تواند حق تملک حقیقی آن را داشته باشد. بنابراین، فقط ۱ نفر می‌تواند حق NFT آن را اختصاصی داشته باشد و حقوق مادی و معنوی اثر به مالک اثر تعلق دارد.

توکن غیر قابل تعویض چیست؟

توکن غیر قابل تعویض nft

در دنیای بلاک‌‌چین، انواع رمزارزها قابل تعویض به نسبت ارزش خود را دارند در حالی که در NFTها دارایی‌های دیجیتالی هستند که بلعکس ارزهای دیجیتال غیرقابل تعویض دارند. 

دلیل ارزش معمولاً بالای ان اف تی ها هم همین غیرقابل تعویض بودن‌شان است که یعنی تحت انحصار است و حق مالکیت دارد و این موضوع باعث بالا رفتن ارزش یک NFT است.

همچنین، همان‌طور که بالاتر هم گفتیم، NFTها درست مثل رمزارزها روی بستر بلاک‌چین هستند. این یعنی صحت وجود آن‌ها توسط چندین کاربر و دستگاه دیگر تائید شده است؛ این موضوع هم در ارزش بالای آن دخیل است.

NFT چگونه کار می کند؟

nft چگونه کار می‌کند؟

NFTها روی یک بلاک‌چین رمز نگاری شده وجود دارند که در بستر زیر ساخت بلاک‌چین توزیع شده است که تراکنش‌ها را ثبت می‌کند. احتمالاً شما با دنیای ارزهای دیجیتال آشنا هستید، به طور خاص، NFT ها معمولاً روی بلاک چین اتریوم نگهداری می‌شوند، اگرچه بلاک چین‌های دیگر نیز از آن ها پشتیبانی می‌کنند. ولی از ابتدا ان اف تی روی اتریوم پشتیبانی شده.

هنر تنها راه کسب درآمد با NFT نیست. برندهایی مانند Charmin و Taco Bell هنر NFT را به حراج گذاشته‌اند تا برای امور خیریه جمع‌آوری کنند و بسته به نوع اثر و خاص بودن آن قیمتی بسیار بالا خواهند داشت.

Nyan Cat، یک فایل GIF مربوط به سال 2011 از یک گربه با بدنه پاپ تارت، در سال 2021 به قیمت نزدیک به 600000 دلار فروخته است. و NBA Top Shot به عنوان NFT در سال 2021 بیش از 500 میلیون دلار فروش داشت. یک بازی ویدیویی به نام لبرون جیمز به صورت NFT بیش از 200000 دلار فروخته شد.

حتی افراد مشهوری مانند اسنوپ داگ، لیندسی لوهان، آمیتاب باچان و سلمان خان در حال ورود به دنیای NFT هستند و خاطرات، آثار هنری و لحظات منحصربه‌فردی را به عنوان NFT‌ های امنیتی شده منتشر می‌کنند. شما اگر با سازوکار بلاک چین آشنا باشید، می‌دانید که تهیه ساخت و تائید هر بلاک در بلاک‌چین، نیازمند محاسبات و پردازش‌ بسیار سنگین به واسطه الگوریتم بسیار پیچیده آن است. این کارها برعهده کامپیوترهای بسیار قدرتمند است که خب قطعا انرژی بسیار زیادی هم مصرف می‌کند که گاها برابر با مصرف برق یک کشور کوچک باشد.

خرید و فروش NFT چگونه است؟

خرید و فروش nft چگونه است؟

اگر می‌خواهید مجموعه NFT خود را راه‌اندازی کنید، باید برخی از موارد کلیدی را داشته باشید:

ابتدا باید یک کیف پول دیجیتالی تهیه کنید که به شما امکان ذخیره NFT و ارزهای دیجیتال را می‌دهد. بسته به اینکه ارائه‌دهنده NFT شما چه ارزهایی را می‌پذیرد، احتمالاً باید مقداری ارز دیجیتال مانند اتر خریداری کنید. اکنون می‌توانید با استفاده از کارت اعتباری در پلتفرم‌هایی مانند Coinbase ،Kraken ،eToro و حتی PayPal و Robinhood، کریپتو بخرید. سپس می‌توانید آن را از صرافی به کیف پول انتخابی خود منتقل کنید.

هنگام تحقیق در مورد هزینه‌ها، باید موارد زیادی را در نظر داشته باشید. اکثر صرافی‌ها هنگام خرید رمزارز حداقل درصدی از تراکنش شما را دریافت می‌کنند.

اکنون NFT ها بازاری رو به گسترش دارند ولی دچار حباب زیادی شده‌اند که هر زمان ممکن است، این حباب در حال تخلیه باشد و NFT ها به قیمت واقعی خرید و فروش شوند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *