Web

آبجکت استوریج (Object Storage) چیست؟

امروزه دیتا و فضای ذخیره آن بیش از پیش برای کاربران در حوزه‌های مختلف مانند: فیلم، عکس، فایل و… اهمیت بالایی پیدا کرده است.

در گذشته حجم دیتا و محتوا با توجه به زیر ساخت و نیاز کاربران اعدادی بسیار پایین‌تر از امروزه مورد نیاز افراد بود اعدادی که اکنون کمی دور از تصور برای استفاده است.

با گذشت زمان و بیشتر شدن حجم فایل‌ها و دیتاها اهمیت ذخیره و نگهداری آنها را چندین برابر کرده است.

در عصر تکنولوژی نگهداری از فایل‌ها امری مهم تلقی می‌شود حال چه درون هارد کامپیوتر شخصی‌مان باشد و یا هارد اکسترنال و یا حتی فلش‌ها اما از سوی دیگر، به گفته موسسه پژوهشی IDC، تخمین‌زده که حدود ۸۰ درصد کل اطلاعات و دیتاها، تا سال ۲۰۲۵ شامل داده‌های ساختار نیافته خواهند بود. بنابراین نگهداری این حجم از اطلاعات، دیگر روی هارد و درایوهای ذخیره‌سازی حتی امکان‌پذیر هم نیست اما اکنون با ظهور فناوری‌های نو از جمله سرویس‌های ابری، مانند رندرینگ ابری بسیاری از مشکلات از جمله دسترسی به فایل و حمل و نقل هارد و یا فضای ذخیره، خطر آسیب فضای ذخیره پرتابل، محدودیت فضای ذخیره و بسیاری مشکلات دیگر که با روی کار آمدن فضای ذخیره ابری مرتفع شده‌اند.

اکنون به این می‌پردازیم که آبجکت استوریج چیست و چه کاربردی در زندگی روزمره ما دارد؟

آبجکت استوریج چیست؟

قطعا تاکنون، می‌دانید که این امروزه استفاده از فضای ابری برای ذخیره‌سازی اطلاعات رواج بیشتری پیدا کرده است. از سرویس دهندگان معروف می‌توان به سرویس‌هایی چون گوگل درایو، دراپ‌باکس یا وان درایو اشاره کرد. این سرویس‌ها، فضایی را در اختیار شما قرار می‌دهند که می‌توانید اطلاعات‌تان را روی آن‌ها ذخیره کنید و از هر جایی که خواستید به این داده‌ها دسترسی داشته باشید و محدودیتی در فضای ذخیره‌سازی وجود ندارد.

آبجکت استوریج یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های ذخیره‌سازی اطلاعات است که ویژگی‌های جذاب و منحصر‌به‌فردی دارد. این روش در واقع یک معماری تخت یا به اصطلاح فلت است که برای نگه‌داری حجم زیادی از داده‌‌ها کاربرد دارد. اگر بخواهیم خیلی ساده این روش را توضیح دهیم، باید بگوییم هر بخش از اطلاعات شما داخل یک واحد مجزا به نام آبجکت ذخیره می‌شود.

آبجکت استوریج یک سیستم یکپارچه و تخت برای ذخیره‌سازی حجم زیادی از  فایل‌ها است. در واقع چند تکنولوژی در یک فناوری ادغام شده‌اند تا بتوانید با خیال راحت و خیلی سریع و البته به‌صورت نامحدود، به داده‌های‌تان دسترسی داشته باشید.

مزایای آبجکت استوریج:

۱: امنیت پایدار

به لطف رایانش ابری و وجود فایروال‌های قدرتمند و همچنین حذف فیزیکی فضای ذخیره‌سازی آبجکت استوریج از امنیت بالایی برخوردار است.

۲: مقیاس‌پذیری وسیع

در آبجکت استوریج کاربران هیچ محدودیتی برای اضافه کردن انواع داده وجود نخواهد داشت.

۳: دسترسی کامل

کاربران از هر کجای دنیا و هر ساعت از شبانه روز به دیتا و داده‌های خود بدون محدودیت دسترسی دارند.

۴: ذخیره‌سازی نامحدود

به دلیل وجود سرورهای قدرتمند با توانایی ذخیره‌سازی بسیار بالا در مقیاس وسیع فضای ذخیره‌سازی بسیار مناسبی را برای کاربران به ارمغان می‌آورد.

۵: انعطاف‌پذیری

تمام کسب و کارها و خدمات و افراد در هر مقیاس کوچک و سازمانی میتوانند از این سرویس استفاده کنند.

۶: سفارشی‌سازی

با قابلیت بسیار مهم customize در هنگام استفاده از سرویس کاربر می‌تواند دیتای خود را برای ذخیره‌سازی سفارشی‌سازی کند.

۷: مقرون به صرفه بودن

در فضای ذخیره‌سازی آبجکت استوریج، سیستم پرداخت هزینه به‌اندازه مصرف شماست و حتی برخی از خدمات دهندگان، فضای مشخصی را به صورت رایگان در اختیار شما می‌گذارند. ضمن اینکه می‌توانید پلن‌های ماهانه هم خریداری کنید و مازاد آن را به اندازه مصرف‌تان پرداخت کنید.

۸: پردازش ابری امن

سازگاری این روش از ذخیره‌سازی داده‌ها با پردازش ابری، کمک می‌کند تا کاربران بتوانند از ظرفیت‌های مختلف آن بهره ببرند و از محتوای خود حفاظت کنند.

۹: مدیریت آسان و ساده

توانایی مدیریت همه منابع ذخیره‌سازی به‌عنوان فضای امن با عملکرد آسان همانند مدیریت درایوهای هارد اکسترنال.

انواع فضای آبجکت استوریج؟

تکنولوژی آبجکت استوریج براساس خدمات رسانی شرکت‌های بزرگ همچون: GOOGLE، AWS، AIRDROP به سه دسته و خدمت اصلی تقسیم می‌شوند که هر کدام مزیت‌های مختص به خود را دارند.

۱: فضای ذخیره‌سازی عمومی (Public)

سرویس ذخیره عمومی همانند سرویس‌های ارائه‌دهندگان خدمات همچون درایو باکس، گوگل درایو یا وان درایو است که می‌توانید برای ذخیره‌سازی و به‌اشتراک‌گذاری فایل‌هایتان از آن‌ها استفاده کنید.

۲: فضای ذخیره‌سازی خصوصی (Private)

در این سیستم از رایانش ابری و آبجکت استوریج به‌عنوان مکانیزمی برای ذخیره‌سازی فایل‌های مهم سازمان‌ها روی سرور‌های داخلی استفاده می‌شود.

۳: فضای ذخیره‌سازی ترکیبی (Hybrid)

این سرویس هم در واقع ترکیبی از پردازش، ذخیره‌سازی و محیط مدیریت ابری برای زیرساخت‌ها، سرویس‌های ابری خصوصی یا عمومی مانند AWS آمازون یا آژور (Azure) مایکروسافت است.

جمع‌بندی

در دنیای امروزی اطلاعات و حفظ و ذخیره‌سازی آن بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است و به طبع رشد و توسعه جوامع وحتی کسب و کارها و نیاز کاربران حجم دیتاها رو به افزایش میرود و اینجا است که تکنولوژی بار دیگر به کمک بشریت می آید و آبجکت استوریج بهترین گزینه برای ذخیره امن دیتا و محتوا است و قابلیت در دسترس بودن آن بزرگترین مزیت این تکنولوژی است.

برچسب‌ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *