1613552020-pay-as-you-go

مدل pay as you go چیست؟

در دنیای مدرن امروزی استفاده از خدمات در تمامی امور امری اجتناب‌ناپذیر است و استفاده از این خدمات مستلزم صرف هزینه توسط کاربران خواهد بود.

یکی از دغدغه‌های کاربران استفاده‌کننده از این خدمات کنترل هزینه‌ها نسبت به خدمات دریافتی است.

مدل pay as you go

روش پرداخت هزینه در رایانش ابری

در دنیا دو روش پرداختی برای خدمات الکترونیکی وجود دارد:

1: پرداخت اشتراکی

2: پرداخت به مقدار مصرف (PAY AS YO GO)

تکنولوژی رایانش ابری از جمله خدمات نوینی است که محاسبه هزینه‌ها بر مدل PAY AS YOU GO یا پرداخت به مقدار مصرف کاربر است.

مزایای PAYGO در رایانش ابری

از مزایای این مدل پرداختی این است تا کاربر دقیقا به مقدار مصرف خدمات مورد نیاز خود هزینه پرداخت می‌کند.

مدل pay as you go در رایانش ابری

در مکانیزم رایانش ابری به لطف مدل PAY AS YOU GO کاربر هیچ گونه هدر رفت هزینه نداشته و صرفا بر مبنای ماشین حساب مجازی و رایانش ابری نسبت به پرداخت هزینه خود اقدام می‌کند.

رایانش ابری با توجه به ماهیت ارائه خدمات ابری آنلاین و توزیع منابع بین مشتریان و محاسبه دقیق هزینه بر منابع درگیر از مدل PAYGO استفاده می‌کند.

توزیع منابع در رایانش ابری به صورت هوشمند انجام شده و کاربر بر حسب زیر ساخت مورد نیاز خود منابع در اختیار داشته و هزینه خود را پرداخت می‌کند.

در رایانش ابری کاربر می‌تواند منابع زیر ساختی خود را از جمله هارد و رم را به میزان دلخواه افزایش دهد و به صورت آنلاین توسط ماشین حساب مجازی رایانش ابری هزینه بر مبنای مصرف محاسبه شده.

در مدل پرداختی PAY AS YO GO امکان مدیریت منابع به صورت کاملا آنلاین فراهم است و محاسبه هزینه زیر ساخت چه نرم‌افزاری و چه سخت‌افزاری در لحظه انجام شده.

این روش محاسبه هزینه برای کاربر بسیار مفید خواهد بود تا در حین استفاده از خدمات نگران پراخت هزینه اضافی نباشد.

خدمات رایانش ابری

خدمات رایانش‌ ابری سه مدل مبتنی بر خدمات PAYGO وجود دارد، که هر کدام قادر خواهند بود از شکل متفاوتی از مدل پرداخت Pay As You Go استفاده کنند.

  • زیرساخت به‌عنوان سرویس (IaaS): کاربران، هزینه هر‌بار استفاده را عموما بر‌اساس ساعت، هفته یا ماه پرداخت می‌کنند.
  • پلت‌فرم به‌عنوان سرویس (PaaS): قیمت‌گذاری می‌تواند براساس هر نرم‌‎افزار به ازای هر کاربر، یا هر گیگابایت حافظه مصرفی و یا رم بر ساعت تعیین شود.
  • زیر ساخت نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS): قیمت‌گذاری می‌تواند براساس پارامترهای، ظرفیت ذخیره‌سازی یا به‌ازای هر مشتری جداگانه انجام شود.

در روش PAYGO پرداخت عموما به دو صورت شارژ کیف پول و پرداخت هزینه نسبت به مصرف هزینه‌ها پرداخت خواهد شد.

pay as you go و صاحبین کسب و کار

PAYGO از مزایای زیادی برخوردار است از جمله کمک به صاحبین کسب و کار تا با استفاده از این مدل نسبت به کنترل منابع زیر ساختی اقدام کنند.

اطلاع از اینکه کاربران بیشتر چه محصول و منابعی را در اختیار دارند از مزایای این مدل است.

یکی از معایب مدل PAYGO در محاسبات خدمات نوسانات قیمت و ازدیاد مشتریان خورد خواهد بود و به همین منظور پیش بینی درآمد کسب‌وکار کمی سخت‌تر خواهد بود.

در سالیان اخیر و با ظهور تکنولوژی رایانش ابری و نحوه محاسبه دقیق پرداخت نسبت به مصرف خدمات گسترده‌ای را می‌توان ارائه داد از جمله رندرینگ ابری، تا کاربران نسبت به منابع درخواستی برای رندرینگ فایل‌های خود هزینه سرویس را پرداخت کنند.

برچسب‌ها: بدون برچسب

3 پاسخ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *