تفاوت سیستم رندرینگ شخصی با ابری

تفاوت سیستم رندرینگ شخصی‌ با رندرینگ ابری؟

در دهه‌های اخیر و با پیشرفت علم و تکنولوژی وظهور فناوری‌های نو همه چیز از اتومبیل و کامپیوتر گرفته تا چاپگرهای سه‌بعدی و حتی دنیای سیستم‌های رندرینگ دست‌خوش تغییر شده است، به طور مثال در حال حاضر تکنولوژی ماشین‌های خودران و برقی تحولی شگرف در دنیای خودرو ایجاد کرده و هر روز در حال نفوذ و پیشرفت در بازار خودرو هست و یا فناوری واقعیت‌های افزوده و… که به طور مستقیم و غیر مستقیم به زندگی و کار افراد تاثیرگذار است در سیستم‌های رندرینگ نیز در چند سال اخیر تغییرات بزرگی را به خود دیده است که تا چالش‌ها و معایب سیستم‌های شخصی را کم و یا حذف کند.

در این مقاله به بررسی تفاوت بین سیستم‌های رندرینگ شخصی و رندرینگ ابری می‌پردازیم.

سیستم رندرینگ

نمونه‌ای از سیستم رندرینگ شخصی

صنعت رندرینگ نیز در چند سال اخیر و با ورود تکنولوژی‌های متعدد از جمله ورود کارت‌های گرافیک سری RTX، ورود نسل جدید رم DDR4 و DDR5 وحتی نسل جدید هارد جامد یا SSDها باعث شده سیستم رندرینگ مورد نیاز برای رندر پروژه بیش از پیش به کمک افراد فعال در این حوزه آمده است.

در سیستم‌های رندرینگ معمولی که اصلی‌ترین و مهم‌ترین پارامتر بحث تامین هزینه و خرید سیستم رندرینگ است که عموما با سه دسته بودجه تقسیم می‌شوند:

1: سیستم رندرینگ ارزان (مناسب برای امورات روزمره و وب‌گردی)

2: سیستم رندرینگ متوسط (مناسب برای بازی/ رندر معمولی / تدوین فیلم سبک)

3: سیستم رندرینگ حرفه‌ای (مناسی برای بازی سازی / بازی / ویرایش و تولید محتوا و انیمیشن / رندر سنگین)

قطعا کاربر بر حسب کار و بودجه مورد نظر خود اقدام به تامین سخت‌افزار مورد نظر خود برای سخت‌افزار رندرینگ می‌کند و این موضوع در برگیرنده چالش‌های مختلف از جمله:

1: در دسترس بودن قطعات جدید و مورد نیاز

2: تامین بودجه خرید

3: نوع سخت‌افزار مورد نیاز برای رندرینگ

در سیستم رندرینگ شخصی از مزیت‌هایی نسبت به رندرینگ ابری برخوردار است از جمله: عدم نیاز به اینترنت، و عدم نیاز به آپلود پروژه از مزیت‌های این نوع سیستم است ولی استفاده از این سیستم معایب خاص خود را داراست از جمله:

1: داشتن اصطهلاک هنگام عملیات رندرینگ در سیستم شخصی.

2: هزینه پنهان کاربر در سیستم رندرینگ شخصی قابل محاسبه نیست.

3: ممکن است سیستم شخصی کاربر دچار آسیب شود: از جمله قطعی برق آسیب فیزیکی.

4: عدم توانایی اجرای دو پروژه به طور همزمان.

موارد اشاره شده در بالا نشانگر نقاط قوت و ضعف نسبت به سیستم رندرینگ ابری است مانند فرق بین خودروهای بنزینی و برقی هر کدام دوستداران و کاربران مخصوص به خود را دارند.

رندرینگ ابری

از مزایای رندرینگ ابری می‌توان به مقیاس پذیری بالای آن نام برد

در ادامه به بررسی رندرینگ ابری خواهیم پرداخت:

تکنولوژی رندرینگ ابری شرایطی کاملا متفاوت از جهت نوع دسترسی برای کاربر دارد و پایه اصلی ارتباطی سیستم رندرینگ ابری داشتن اینترنت برای برقراری ارتباط است درست بلعکس سیستم شخصی.

رندرینگ ابری تکنولوژی کاملا جدید و در مقیاس وسیع می‌باشد که شرکت‌های ارائه دهنده با کمک تکنولوژی رایانش ابری و توسط سرورها اقدام به تامین سخت‌افزار قدرتمند و بروز شامل تعداد زیادی کارت گرافیک، رم و سی پی یو است می‌کنند که توسط سرورها و توزیع هوشمندانه منابع بین کاربران به صورت کاملا آنلاین به کاربران سرویس زیر ساخت رندرینگ ارائه می‌کنند.

در سیستم رندرینگ ابری هزینه تامین سخت‌افزار کاملا حذف شده و کاربر هر سخت‌افزار قابل ارائه را در ساعات و روزهای مشخص به صورت اجاره در اختیار دارد. رندرینگ ابری کاملا متفاوت از سیستم‌های سنتی رندرینگ است که به صورت آفلاین خدمات ارائه می‌کردند.

در رندرینگ ابری کاربر میزان مورد نیاز سخت‌افراز خود را به صورت آنلاین در اختیار داشته و پس از تهیه سرویس و آپلود پروژه با سخت‌افزار قدرتمند رندرینگ خود را انجام می‌دهد.

تمام فرآیند سرویس دهی یعنی از زمان ثبت سرویس تا اتمام و دانلود رندر تماما به صورت آنلاین با دسترسی کامل کاربر همانند یک دسکتاپ شخصی و آنلاین خواهد بود.

مزایای رندرینگ ابری:

1: در دسترس بودن آن از هر کجا و هر زمان

2: مقرون به صرفه‌تر بودن

3: مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری بیشتر در هنگام انتخاب سخت‌افزار

4: حذف هزینه‌های پنهان کاربر از جمله هزینه برق مصرفی و اصطهلاک دستگاه

5: پرداخت هزینه به میزان دقیق مصرف

تکنولوژی رندرینگ ابری فناوری نو ظهوری است که به سرعت در دنیا در حال توسعه و خدمات‌رسانی است خصوصا برای کشورهای با ارزش پول پایین و عدم دسترسی به سخت‌افزار مناسب و بروز با توجه به عدم محدویت زمانی و مکانی توانسته جایگزین مناسبی برای سیستم‌های رندرینگ شخصی شود.

با توجه به هزینه بسیار کمتر نسبت به سیستم شخصی و مزایای برتر آن باعث نفوذ بیشتر خدمات ابری به خصوص رندرینگ ابری خواهیم بود.

برچسب‌ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *