digitopia-launches-metaverse-readiness-index-1024x440.jpeg.optimal

متاورس چیست؟

در دنیای پیچیده امروزی و فناوری محور هر روز شاهد ارائه محصولات، سرویس‌ها و خدمات متنوع در تمامی حوزه‌ها در زندگی روزمره هستیم.
در سال 2021 دنیا تحت تاثیر محصول جدیدی قرارگرفت به نام متاورس. متاورس دستاوردی است که دنیای مجازی را تحت شعاع خود قرار داده و دنیای واقعیت مجازی را دستخوش تغییرات متفاوتی کرده است. زندگی در دنیای کاملا مجازی و دیجیتالی بدون محدودیت دستاورد متاورس است یعنی چیزی شبیه به فیلم ماتریکس و یا آواتار اما با چالش‌های گوناگون. در این مقاله به معرفی و بررسی متاورس محصول نوین شرکت متا (فیس بوک سابق) خواهیم پرداخت.

متاورس؟

متاورس از ادغام دو کلمه متا به معنی فراتر و ورس به معنی دنیا است. این اصطلاح بیشتر برای اشاره به نسل بعدی اینترنت که اغلب تحت عنوان نسخه وب 3.0 شناخته می‌شود، استفاده می‌شود. و آنطور که انتظار می‌رود پیشرفت اینترنت به ظهور جهان‌های سه بعدی آنلاین و کاملا مجازی منعطف شود که دسترسی کاربران را به واقعیت مجازی (VR) و تجربیات واقعیت افزوده فراهم می‌کند.

کلمه متاورس اولین بار در سال ۱۹۹۲ در رمان علمی تخیلی دیستوپیایی به نام Snow Crash نوشته نیل استفنسون ابداع شد. ایده‌ای کاملا خام و تخیلی و به صورت کلی یک رویای خام.

متاورس یکی از محصولات و پلتفرم شرکت متا است. شرکت FACEBOOK با تغییر نام در سال 2021 به متا سر آغاز شروع دنیای متا شد.

در دنیای متاورس همه چیز فعال زنده و پویا است درست مثل زندگی عادی افراد در دنیا اما به صورت مجازی. متاورس صرفا با هوش مصنوعی کار نمی‌کند و افراد به صورت مجازی در آن حضور و تعامل دارند. دنیای متاورس به شخص و یا شرکتی تعلق ندارد یعنی چیزی شبیه به اینترنت.

کاربرد متاورس؟

متاورس یک پلتفرم دیجیتالی و مجازی به صورت یکپارچه است که بر پایه واقعیت مجازی طراحی شده و کاربران قادر خواهند بود به صورت مجازی با یکدیگر تعامل کنند. پالتفرم متاورس صرفا یک فضای دیجیتالی ساده نیست بلکه تجربه‌ای متفاوت و تعاملی است مانند شرکت در بازی بسکتبال، و یا رفتن به سینما، خرید زمین و املاک، بازی فوتبال و …. .

حضور افراد و تعامل آنها با یکدیگر از چندین روش صورت می‌گیرد مانند: هدست‌های واقعیت مجازی AR , VR، موبایل، کامپیوترهای شخصی و لپتاپ و بسیاری از ابزارهای ارتباطی دیگر و این یعنی حضور در متاورس محدودیتی ندارد. اما فناوری‌های AR و VR اصلی‌ترین فناوری‌های ارتباطی و تعاملی کاربر با محیط متاورس است.

ویژگی‌های متاورس؟

1: تعامل‌پذیری بالا

تعامل‌پذیری در متاورس بدین مفهوم است که شما بتوانید به دارائی خود دسترسی داشته و آن را تکمیل و یا انتقال دهید همچنین با سایر کاربران در تعامل باشید به طور مثال یک اتومبیل را خریداری و با سایر دوستان خود از آن استفاده کنید.

2: حضور و اتصال

همانطور که در دنیای واقعی هم حضور نشانه تعامل و تکامل افراد هست در متاورس هم حضور و ارتباطات به تعامل شما با دنیای متاورس کمک می‌کند.

3: استانداردسازی

تعریف هر پروژه‌ای در متاورس نیازمند یکسری پیش فرض‌ها قوانین و شرایط هست. این قوانین و شرایط هم در ایجاد پروژه و هم در استفاده و تعامل مورد استفاده قرار می‌گیرد. و این به شما کمک می‌کند تا با زیر ساخت‌های متاورس در ارتباط باشید و به پیشرفت پروژه خود کمک کنید.

4: استفاده از فناوری‌های جدید

در متاورس انواع و اقسام فناوری‌ها و تکنولوژی‌ها مورد استفاده قرارگرفته است از بلاکچین گرفته تا AR , VR ، رندرینگ ابری، و بسیاری از تکنولوژی‌های جدید.

چگونه یک پروژه در متاورس ساخته می‌شود؟

1: ایجاد و تهیه زیرساخت:

تعریف یک پروژه کامل همراه با جزئیات و تهیه زیر ساخت مورد نیاز آن پروژه در متاورس درست مانند ساخت یک خانه در دنیای واقعی یعنی تهیه زمین، تعریف پروژه، نقشه، و در نهایت اجراء آن.

2: تعریف استاندارد و پروتکل‌ها:

در مرحله بعد در متاورس شما باید استانداردها و پروتکل‌های مربوط به پروژه رو تعریف کنید البته با جزئیات کامل شامل امنیت، حریم خصوصی، شرایط و قوانین و … . شما با این کار چهارچوب و استاندارد کلی پروژه خود را تعریف می‌کنید.

3: ساخت محتوا در بستر تعاملی:

در مرحله اصلی و آخر شما باید محتوای با کیفیت با توجه به زیر ساخت و استانداردهای خود را ارائه کنید این خدمات باید به طور مستمر و با کیفیت باشد.

فناوری بلاکچین در متاورس چه کاربردی دارد؟

متاورس از فناوری‌های هوش مصنوعی و بلاک چین برای ایجاد یک دنیای مجازی دیجیتالی و تعاملی استفاده می‌کند که در آن شما می‌توانید با خیال راحت و آزادانه در فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی که فراتر از محدودیت‌های دنیای واقعی هستند، شرکت کنید. با استفاده از

کاربرد NFT در متاورس؟

NFT توکن‌های غیر قابل تعویضی هستند که از آن برای مالکیت معنوی یک اثر مانند یک نقاشی، یک قطعه موسیقی، یک فیلم کوتاه و یا حتی املاک و مستغلات و هزاران موارد دیگر استفاده می‌شود. NFT‌ها می‌توانند هر بار فقط یک مالک رسمی داشته باشند و توسط بلاک‌چین اتریوم ایمن شده هستند. در متاورس NFT ها نقشی پر رنگ ایفا میکنند به دلیل حق معنوی مالکیت اثر و کسب درآمد از طریق لایسنس در متاورس.

سخن آخر:

متاورس از آغاز تاکنون که زمان زیادی نگذشته توسط خود کمپانی متا از حمایت و تبلیغات گسترده‌ای برخوردار بوده است. متاورس محصولی است که اکنون در شروع فعالیت خود بر روی لبه‌ی تیغ حرکت می‌کند و بازخوردهای متفاوتی در مورد متاورس وجود دارد برخی معتقد هستند که متاورس آینده است و همه با آن تعامل خواهند کرد و برخی دیگر متاورس را پروژه‌ای شکست خورده می‌دانند. آنچه پدیدار است با گذشت زمان و تکامل متاورس بقای آن مشخص خواهد شد.

برچسب‌ها: بدون برچسب

یک پاسخ

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *